گروه کوهنوردی کوهیاران پارس

عکاسی 2 ( امید اکبرزاده شیرازی)

عکاسی 2

گردآوری : امید اکبرزاده شیرازي

چند نکته مهم

با امکانات دوربین خود کاملا آشنا شوید . امروزه حتی در دوربینهای غیر حرفه ای امکانات بسیار زیاد و متنوعی قرار داده شده است که معمولا از آنها استفاده نمی کنیم  .

یکی از راههایی که به بهتر عکس گرفتن کمک می کند عکس دیدن است.بعد از اینکه در یک برنامه عکاسی کردید عکس های خود و دیگران را ببینید و سعی کنید با دید انتقادی به آنها نگاه کنید ، اینکه چرا عکسی خوب شده و یا بد ؟ اختلاف  عکسی که دیگری گرفته با عکسی که شما از همان سوژه گرفته اید  در چیست و کدام بهتر است ؟ اینکه عکسهایی ازعکاسان حرفه و معروف را ببینید هم بسیار موثر است زاویه دید و نوع نگاه گاه متفاوت آنها می تواند معلم بسیار خوبی باشد .

- اغلب و خصوصا در عکسهایی که در طبیعت گرفته می شود از نزدیک شدن به سوژه خود داری می کنیم به گلها و حشرات و تنه درخت و .... نزدیک شوید و از آنها عکس بگیرید . تجربه بسیار خوبی خواهد بود.

- از مناظر و سوژه های مختلف با دو قطع افقی و عمودی عکس بگیرید و تفاوت ها را با هم مقایسه کنید    ( در دوربین های دیجیتال این تمرین تقربیا رایگان است )

 - از گرفتن عکسهای ضد نور ( رو به خورشید ) نهراسید در بعضی موارد عکسهای جالب و متفاوتی خواهید گرفت

    - معمولا اگر امتداد افق در وسط قاب عکس قرار بگیرد عکس گیرایی زیادی نخواهد داشت ، امتداد افق را در 3/1 با لا و یا پایین قرار دهید و تفاوت آنرا بررسی کنید با حذف کاملا افق توجه بیننده به جزییات عکس زیاد خواهد شد .

  - عکس از منابع نوری مثل لامپ ها و چراغ اتومبیل ها خصوصا در شب معمولا دیدنی خواهد بود .

- از انعکاس مناظر درون آب و یا شیشه و ... عکس بگیرید .

-  عکس گرفتن از حالت ها و اشکال نا متعارف را تجربه کنید .

- امروزه اینترنت ابزار خوبی برای عکس دیدن و استفاده از تجارب عکاسی دیگران شده است در استفاده از آن دریغ نکنید .

- از تضاد های رنگی از مناظر و ... عکس بگیرید .

  • در ایران در مجلات زیادی به طور اختصاصی به مقوله عکاسی پرداخته می شود مثل مجله عکس- دوربین عکاسی- عکاسی خلاق- عکسنامه- عکاسی خبری و... در هر یک از این مجلات می توانید از تجربه دیگران استفاده کنید.
  • یکی از سایت های بسیار مفید و معتبر به زبان فارسی سایت akkasee.com  است . به آن سری بزنید.
  • هر ماهه در ایران به بهانه ها و عناوین مختلف مسابقه عکاسی برگزار میشود. اینکه خود را مقید کنید که در زمانی محدود از یک سوژه خاص عکس بگیرید تمرین خوبی خواهد بود ( حتی اگر در مسابقه شرکت نکنید ).
  • امروزه عکاسی خود به زیر شاخه های زیادی تقسیم شده است .برای بسیاری از این شاخه ها احتیاج به ابزار و دیدی کاملا متفاوت خواهید داشت اینکه شما کدام شاخه را دوست دارید و انتخاب می کنید در روند کار عکاسی شما مهم خواهد بود ، مثلا عکاسی مد- خبری- اجتماعی- مستند –طبیعت – معماری – ورزشی – حیات وحش – صنعتی - آبستره – خلاق و ....

 یک تمرین موثر

 دید دو چشمی سه بعدی است ولی صفحه عکس دو بعدی است پس باید به این اختلاف توجه کنید . به یک منظره با دو چشم باز بعد با چشم چپ و بعد با چشم راست نگاه کنید تفاوت تغییر بسیار کم زاویه دید را احساس کنید. در عکاسی باید عادت کنید که نتیجه نهایی دوبعدی یک منظره را تصور کنید .قدیم ترها پیشنهاد می شد که به یک منظره ها با یک چشم نگاه کنید . که البته دیدن منظره از چشمی دوربین بسیار موثرتر است . امروزه امکان دیدن نتیجه نهایی بر روی LCD  دوربین های دیجیتال هست ولی دقت کنید تصویرعکس بر روی LCD  دوربین و یا مونیتر کامپیوتر و یا  صفحه چاپ شده عکس در سایزهای مختلف  ( معمولا 10X 15 سانتیمتر مربع ) متفاوت است .

- امکانات مفید دوربین های دیجیتال به آنچه در پی خواهد آمد احتمالا کمتر توجه کرده اید.در دوربین های دیجیتال امکان تغییر سریع ASA   هست  ( بهتر است در مورد ASA   و تاثیرات آن در عکس مطالعه کنید )  این به شما امکان بهتری در عکاسی در شب و نیز عکاسی از اجسام متحرک خواهد داد .

-  با EV   در دوربین های عکاسی دیجیتال و کاربرد آن اشنا شوید .

-  با WHITH BALANCE  در دوربینهای دیجیتال و کاربرد آن آشنا شوید .

- بعضی از دوربینهای دیجیتال امکان ضبط عکس را بصورت RAW   دارند . مخصوصا اگر با نرم افزارهای رتوش عکس آشنایی دارید نتیجه  کار بر روی  تصاویری که با این فرمت گرفته شده است اغلب حیرت آور است .

-  در دوربینهای دیجیتال کلیه اطلاعات عکس اعم از سرعت شاتر – دیافراگم – تاریخ- منحنی های  نوری با تفکیک رنگهای اصلی و ... قابل رویت است . در دوربین شما امکانات بسیار زیادی هست  که معمولا از آنها استفاده نمی کنید. عادت کرده ایم که تمام عکسهایمان را در حالت پروگرام( P=Program  ) و یا اتوماتیک A= AUTO) ) می گیریم دراین حالت ها تنظیم  دهانه دیافراگم و سرعت آن خودکار انجام می شود و کنترلی روی آن نخواهیم داشت در حالیکه با تنظیم  این دو است که عکسهای متفاوتی خواهید گرفت .

+ نوشته شده در  شنبه ۱۳۸۸/۰۸/۱۶ساعت ۱۵:۲۱ بعد از ظهر  توسط روابط عمومی گروه کوهنوردی کوهیاران پارس  | 

 

Google


در كل اينترنت
در اين وبلاگ